Cizí jazyk efektivně a zábavně

Umět mluvit plynně alespoň anglicky se v dnešní době pokládá za samozřejmost. Dosáhnout této schopnosti není ale pro každého tak jednoduché. Ve škole se opravdu konverzovat naučí málokdo, proto člověku nakonec nezbyde nic jiného, než se do toho pustit sám. V případě, že nechcete utrácet velké částky za jazykový kurz, máme pro vás několik tipů, jak si zlepšit své jazykové dovednosti a docílit toho, že vás to učení bude dokonce i bavit.
nekonečné učení

1.      Nebojte se moderních technologií

Doba, kdy učit se znamenalo sedět hodiny nad učebnicemi je dávno pryč. A ve výuce jazyků to platí obzvlášť! Díky tomu, že ovládat hned několik jazyků chce velká spousta lidí, praktických pomocníků ke studiu se internet jen hemží. Skvělým a zábavným prostředkem k získávání vědomostí a procvičování si poslechu jsou videa. Můžete si najít ta vyloženě výuková, která vás přehledně naučí gramatiku, slovíčka a mnoho dalšího, stejně tak se můžete porozhlédnout po autorovi, co vytváří zajímavý obsah v právě vámi požadovaném jazyce.
Další užitečnou vychytávkou jsou mobilní aplikace. Od slovníků přes procvičovací a chatovací aplikace až po hry. Výhodou této metody využití aplikací je hlavně to, že mobil máte kdykoliv u sebe a tak se můžete jazyku věnovat například, když čekáte na zastávce.
učení angličtiny

2.      Využijte to, co vás baví

Sledujete rádi filmy a seriály? Výborně! Jeden z nejúčinnějších nástrojů pro opravdové porozumění jazyku jsou právě ony. Naučíte se z nich nejen poslouchat různé přízvuky, ale také se setkáte s opravdovou používanou řečí se všemožnými frázemi a neformálními výrazy, které z učebnic často nevyčtete. Ideální je nejdříve začít s českými titulky a snažit se co nejvíce poslouchat. Když pocítíte zlepšení, začněte využívat titulky cizojazyčné. Pokud chcete dosáhnout ještě lepších výsledků, zkuste si vypisovat slovíčka, kterým jste nerozuměli, nebo vás něčím zaujaly.
Jestli koukání do obrazovky není zrovna váš šálek kávy a radši sáhnete po dobré knize, rozhodně není na škodu zkusit přečíst něco v cizím jazyce. Minimálně do začátku je vhodné zvolit knihy zjednodušené nebo dětské a mít při ruce slovník. Je dobré si neznámá slovíčka podtrhávat. Při čtení si také dávejte pozor na výslovnost. Když si pro sebe přehráváte text v hlavě, pokuste se i tak docílit správné výslovnosti, případně si zkusit číst nahlas.
učebnice u pc

3.      Komunikujte

I když se možná budete ze začátku trochu stydět, ke schopnosti vedení opravdového dialogu vám pomůže cvik. Domluvte se například s kamarády nebo rodinou, že spolu třeba hodinu denně budete mluvit pouze v daném jazyce. Pokuste se co nejvíce obklopit zvoleným jazykem a doopravdy ho používejte. Poněkud náročnějším, ale velmi účinným nástrojem je komunikace přímo s rodilými mluvčími. Díky internetu a sociálním sítím kvůli tomu ani nemusíte opustit pohodlí domova.