!!! Tento článek nemá za cíl nabádat ke zločinu !!!
Volné šíření softwearu se v od doby, co si jejich výrobci začali účtovat nekřesťanské peníze, se v dnešní době stalo často probíraným tématem. Každý si občas z internetu stáhne nějakou tu hudbu nebo film, jsou tady také lidé, kteří kradou i hry a drahé programy používané jako průmyslový standard velkých společností atd. (například v oblasti reklamy je průmyslovým standardem program Adobe Photoshop). Pro tyto účely na internetu vzniká spousta „černých myší“ jako je například The pirate bay (česky Pirátská zátoka).
Co je Pirátská zátoka
Je to stránka, kterou vlastní skupina švédských hackerů bojujících za volné šíření jakéhokoli softwearu. V minulosti měla tato skupina spoustu sporů se zákonem, byla a stále je nenáviděna spoustou filmových společností, společností zabývajících se autorskými právy např. v oblasti hudby ale také vývojáři her.
Tato skupina si roku 2007 koupila ostrov v mezinárodních vodách, zde totiž neplatí jediný autorský zákon a proto tuto „ušlechtilou živnost“ mohou provádět bez trestu.
O dvě léta později byli zakládající členové – Peter Sunde, Gottfrid Svarholm, Fredrik Neij a Carl Lundström odsouzeni za šíření nelegální hudby a filmů na směšný 1 rok a dodnes musí vyplácet poškozeným společnostem náhradu, která ve své konečné výši bude činit částku převyšující 30 milionů švédských korun (tedy cca 100 milionů CZK).
Filmový večer za 0 0 nic
Chcete se podívat na nový film, který právě promítají v kinech, ale nechce se vám platit stovka za lístek do kina? Stáhněte si program uTorrent a z Pirátské zátoky si stáhněte nejnovější „marvelovku“ ve full HD, pusťte si ji s přítelem či přítelkyní večer na televizi, udělejte si popkorn a zábava může začít.
Nakonec si kladu otázku, jestli je na tomto způsobu obstarávání zábavy něco špatného. Byť nejsem zastáncem těchto praktik, myslím si, že pokud se to nepřehání a stažený software nešíříte dále, tak vám to „vyšší instance“ odpustí.