Karavany

Chvíli po tom, co se začaly vyrábět normální motorová auta, se začali automobily i upravovat pro různé využití. Například vznikly vozy typu karavan, což jsou vlastně obytné vozy. Tyto vozy nemají příliš praktické využití, pokud hodně necestujete, ale pro osoby, které tráví hodně času na cestách, jsou výborným řešením právě obytné vozy. Jejich používání se nejvíce proslavilo v dobách hippies hnutí, kteří cestovali a užívali si život, aniž by řešili příliš zodpovědnost za své chování. Byl to hudební i životní styl. Od dob hippie, kdy jezdili nejčastěji vozy výrobce Volkswagen, se výrobou těchto vozů zaobírá více výrobců. Výhodou karavanů je, že nemusíte po přejezdu na nové místo opětovně stavět stan a následně ho bourat, navíc Vám zaručují více soukromí, než stan.
karavan v noci
V moderních obytných vozech najdete kromě malé kuchyňky a postelí také sociální zařízení a sprchu. Vozy v sobě mají běžné zásuvky pro rozvod elektřiny z baterie, rezervoár vody na sprchování a v kempu se mohou připojit do elektrické sítě. Jejich vzhled se také změnil. Snaží se na co nejmenším půdorysu získat co nejvíce prostoru, proto mívají i nad kabinou řidiče úložný prostor přístupný z obytné části vozu. V boku mají vestavěný vytahovací paraván na předzahrádku a na střeše prostor pro uložení zahradního nábytku.  
modrý volkswagen
Značku SPZ mají často výsuvnou a nad ní je možné umístit a upevnit kola pro převoz cestou. Je to takový luxusnější stan, nebo pojízdná chatka, jak chcete. Často by u nás neměl karavan celoroční využití, proto si ho lidé často pro své dovolené půjčují v půjčovnách.
Karavany mají různé rozměry, co se výšky i délky týká. Jsou dokonce karavany, které po zaparkování jednoduše tlačítkem roztáhnou do větší šířky a získají tak více prostoru. Dnešní technika a technologie nabízejí mnoho možností i v oblasti karavanů. Každý, kdo chce karavan, jistě najde pro sebe ten nejlepší na trhu.