Zákon o spotřebitelském úvěru na rok 2017

Pakliže si myslíte na nové bydlení, nemáme pro vás dobrou zprávu. Pokud nemáte našetřeno alespoň pět procent žádané hodnoty úvěru, s největší pravděpodobností úvěr nedostanete. Avšak připravte se na to, že pakliže budete čekat, už v polovině tohoto roku může být požadovaná našetřená částka k tomu, aby vám byl spotřebitelský úvěr nebo hypotéka schváleny, deset procent základové částky. Česká národní banka totiž doporučuje všem tuzemským bankám, aby přestaly poskytovat sto procentní úrok.

Sto procentní úroky pouze do konce roku
Vzhledem k doporučení České národní banky je pravděpodobné, že všechny tuzemské banky stáhnou své nabídky o sto procentním poskytnutí hypotéky. Česká národní banka se totiž domnívá, že dlužníci, kteří nemají žádné úspory a žádají o hypotéku, se mohou v budoucnosti dostat do finančních potíží a o nemovitost přijít ve prospěch banky.

Z toho důvodu se do dubna budou poskytovat pouze devadesáti procentní úroky, a od dubna už jenom devadesáti procentní hypotéky.

A bude hůř
Avšak už od dubna roku 2017 se bude jednat o hypotéky, které budou mít už desetiprocentní základ. Tedy deset procent hypotéky si musíte naspořit sami, při zmiňovaných třech milionech korun je to tři sta tisíc korun, které musíte mít, abyste na zbytek dostali hypotéku.

Zákon o České národní bance
Prozatím toto pravidlo Česká národní banka všem tuzemským bankám pouze doporučuje. Avšak už od poloviny roku 2017 by mohla tato pravidla o spotřebitelském úvěru platit pro všechny banky, jelikož by Kabinet mohl odsouhlasit zákon o České národní bance, která bude rozhodovat o všech finančních úkonech všech bank na našem území. Hypotéky se tak stanou pro některé lidi nedosažitelné.

Omezení investorů
Klesne však nejenom nabídka, ale i poptávka, která odradí investory do nemovitostí a také se sníží investice domů a bytů k pronájmu, čímž dojde k zastavení růstu nemovitostí. To si od tohoto zákona alespoň slibuje Česká národní banka.