Pár rad jak zmírnit hluk z ulice

Okna

Jelikož stěny bývají odizolovány poměrně dobře, nejvíce hluku často proniká okny. I tehdy, pokud máte okna zcela nová, moderní a plastová, se může stát, že nebudou hluk dostatečně snižovat. Pokud máte možnost nakoupit a instalovat nová okna, koukněte se také na zvukovou izolaci. Pro přehlednost se uvádí ve třídách. Od nuly do šestky, přičemž šest je nejlepší izolace a nula naopak izoluje nejhůře. Průměrná domácnost má ovšem okna se zvukovou izolací pouze druhé třídy.

Máte-li už okna zařízená a nevíte, jak dobře odolávají hluku, můžete to částečně zjistit „od oka“. Jak? Lepší zvukovou izolaci mají dvojskla a trojskla. Také se zvyšuje společně s tloušťkou skel. Platí ovšem, že takováto okenní skla mají mít navzájem různou šířku. Pokud tedy máte okno se třemi skly o tloušťce 2 mm, nemusí nutně izolovat hluk lépe než okno se dvěma skly o tloušťce 2 a 4 mm. Dále si lepší odhlučnění zajistíte širšími mezerami mezi jednotlivými skly.

Dalším důležitým aspektem při zařizování nových oken je také utěsnění spár. Pokud nepřiléhá anebo je ze špatného materiálu, je to jako kdybyste ani izolační okna neměli. Nenechávejte si proto instalovat okna od jakýchkoliv pochybných řemeslníků.

 Pakliže nemůžete či nechcete nová okna, můžete zmírnit hluk pomocí předokenních rolet. Ty sice neodvedou tak dobrou práci při odhlučnění, ale v místnosti budete mít o deset až patnáct decibelů menší hluk.

Vstupní dveře

Jsou výtečný způsob zajištění klidné domácnosti v případě hlučných sousedů, hlasitého výtahu či řemeslnické práce někde uvnitř budovy. Stejně jako u oken je i u dveří různá míra zvukové izolace. I zde také záleží na dobrém utěsnění spár. Každý dodavatel musí zvukotěsnost dveří deklarovat. Možné je odhlučení i čtyřiceti decibelů.

U bezpečnostních dveří by mělo být odhlučení samozřejmě vyšší než u normální varianty. Na rozdíl od oken se však hůře pozná, jak dobře izolují zvuk.