Zahradní fontány

Zahradní fontána, či případně kašna bývá z kamene či kovu. Stane se nádhernou součástí vaší zahrady a často vévodí svému okolí. Navíc je velice užitečná jako případný zdroj vody – a to ať už pro zvířata, především tedy ptactvo, tak pro lidi, či případně rostlinstvo. Krásně osvěží své okolí a dodá mu tu správnou atmosféru a vzdušnost.

Můžete ji umístit kamkoliv. Do zapadlého koutku se může hodit stejně dobře, jako doprostřed vašeho dvora. Stejně tak se bude skvěle vyjímat u jakékoliv stěny.

Fontány a kašny si můžeme rozdělit podle použitého materiálu na kovové, kamenné, keramické a dřevěné. Možná bychom našli i jiné materiály, ovšem tyto zatím zahradním fontánám jsou nejbližší.

Dřevěné fontány
Oproti ostatním mají menší životnost. Jsou také velmi náročné na údržbu a choulostivé na změny teplot. Potřebují neustálou péči pro zamezení poškození vlivem veliké vlhkosti a pro zamezení práce roztočů a škvorů. Jinak by totiž vaše fontána měla nakonec více vodotrysků, než byste si kdy přáli.

Keramické fontány
Jsou náchylné naopak na mechanické poškození. Proto se oba dva tyto druhy fontán hodí spíše do interiéru, než do exteriéru.

Kamenné a kovové fontány
Oproti tomu se kamenné a kovové fontány svou předlouhou životností, velkou odolností proti poškození a opotřebení a nízkými požadavky na údržbu přímo vyjímají. Je však vždy třeba si zvolit správný kov či správný kámen. Zvolíte-li si kupříkladu měď, bude třeba počítat s postupným zezelenáním fontány vlivem měděnky.

Také je při volbě kovové fontány do nechráněného prostranství třeba počítat s případnými pokusy o ukradení části fontány, v případě že by šla odstranit z původního těla fontány. Při volbě kovové fontány se hodí zachovat ji jako jeden nerozebíratelný celek. Kamenné fontány se vám zcela jistě nikdo ukrást nepokusí. Nezapomínejte však vybrat odolný kámen. Fontána z pískovce by vám zcela jistě moc dlouho nevydržela.