Matrace

Dříve se matrace vyráběly ze slámy či ze sena. Seno se však neosvědčilo a tak převažovala sláma, která měla lepší izolační vlastnosti a neprášila. V zimě se jako pokrývka použila ovčí kůže či vlněné potahy. Bohatí lidé, šlechtici a církev si mohla dovolit dražší materiály.

Používalo se především peří, koňské žíně, zvířecí srst, případně koudel či bavlna. Římané si matrace plnili senem, koňskými žíněmi nebo vrstvami látky. Mnohé by mohlo také překvapit, že první plovoucí postele se objevovaly už v době 3600 před naším letopočtem. V tropických krajích se používaly nařezané palmové listy. V osmnáctém století se pak v matracích objevili první pružiny, které se dnes již moc nepoužívají.

Základními parametry matrace je odpor proti stlačení, objemová hmotnost pěny a RG.
Odpor proti stlačeníznamená, kolik síly budeme potřebovat na stlačení plochy o 40% níže. Je zde pět úrovní – velmi měkké (1), měkké (2) středně tvrdé (3), tvrdé (4) a velmi tvrdé (5). Také se můžeme setkat se značením od 30 do 50, kdy třicet je nejměkčí, třicet osm je střední a padesát nejtvrdší.

Objemová hmotnost pěny značí, kolik kilo bude vážit jeden m3 a také podle ní můžeme určit přibližnou životnost. Čím je objemová hmotnost větší, tím déle nám matrace vydrží. Tato hodnota je od 15 do 55 kg/m³
RG je podíl objemové hmotnosti pěny a odolnosti proti stlačení

Matrace dělíme na několik druhů dle materiálu:

Z PUR pěny (molitanová)
Je pružná, stálá a velmi levná. Má ovšem nízkou životnost. Je vyrobená z jedné nebo více vrstev PUR pěny

Z HR pěny (studené pěny)
Jsou vysoce pružné a podle toho také dostaly svůj název. Jsou také prodyšné.

Taštičkové
Tyto matrace obsahují mnoho pružin. Povrchová vrstva je z pěny, která může mít různou tuhost

Latexové
Tyto matrace jsou vhodné pro zachování zdravé páteře. Obzvláště vhodné jsou při použití lamelového roštu a to s minimálně šestadvaceti lamelami. Jak už název napovídá, vyrábí se z latexu, ať už přírodního, či syntetického.

Laminové
Jsou tvořeny z ortopedického laminového roštu, vysoce pružného jádra, nosníků a povrchní vrstvy sloužící k rozložení hmotnosti. Jsou velice vhodné pro osoby, které trpí kvůli špatné páteři.