Vliv nových hypoték na ceny nemovitostí


Říjen 2018 se stal přelomovým pro všechny, kteří měli v plánu si zařídit hypotéku a koupit byt či dům. Podmínky pro úvěr se rapidně zpřísnily a podle realitních makléřů se nyní nepodaří na úvěr dosáhnout až pětině klientů. To ovšem znamená, že nebude ani takový odbyt nemovitostí na trhu. Jak tedy reforma ČNB zahýbe se světem realitních kanceláří?

 prodaný dům


Přicházející stagnace cen


Mohlo by se zdát, že když nebude dostatek jednotlivců kupujících nemovitosti, tak jejich ceny budou klesat. Podle odborníků k tomu ale nedojde Se závratným klesáním cen počítat nemáme, ale přijde minimálně jejich stagnace. Ceny tedy minimálně neporostou, protože nebude dostatek poptávajících. Záleží ale samozřejmě na tom, o které oblasti mluvíme. Například v Praze 1 se o stagnaci zaručeně jednat nebude a ceny porostou svým běžným tempem.

 stromek před domem


Jak na tom budou nájmy?


Rodina s průměrným příjmem bude mít zajisté potíže dosáhnout na běžný hypoteční úvěr. Z toho důvodu se zajisté zvýší zájem o nájmy, i když podle realitních makléřů nepůjde o znatelné zvýšení. Na podzim se totiž zájem zvedá pravidelně z důvodu začátku školní docházky, kdy si studenti hledají pronájem.

 
Ceny nájmů se pravděpodobně o něco zvýší, ale nebude se jednat o takové zvýšení, které by zájemci o byty nedokázali finančně zvládnout. Majitelé bytů si totiž uvědomují, že jejich představy o ideální výši nájmu nejsou často zcela reálné.

 


Realitní kanceláře jsou v klidu


Podle realitních makléřů není třeba se bát. Ti, kteří skutečně stojí o vlastní bydlení ho zajisté najdou, a to i za výhodnou cenu. Základem je nenechat se tlačit do nemovitosti, která se vám úplně nezamlouvá.

 

Takového jednání se během léta dopustilo mnoho lidí, protože si chtěli pořídit byt a věděli, že nyní by na hypotéku již nedosáhli. Ve většině případů se ovšem jedná o rozhodnutí, kterého budou noví majitelé dřív nebo později litovat. Nejlepší je počkat si trochu déle, ale mít domov přesně podle svých představ.