Jak nebýt Jeníčkem s Mařenkou

Ať už je takový panelák uprostřed betonového sídliště zateplený nebo ne, jistě mě nikdo se zkušenostmi nebude přesvědčovat o tom, že je v něm příjemné pobývat uprostřed léta, za dní, kdy vše kolem zalévají žhavé sluneční paprsky.
klimatizace na stromě

Když tato doba nastane, nastávají panelákovým lidem krušné časy. Protože byt v takové budově na takovém místě nevyvětráte ve dne ani v noci, a ve chvíli, kdy se do jeho oken opřou sluneční paprsky, je zle. Těm uvnitř, kteří si prostě rázem nemohou nepřipadat jako známí Jeníčkové a Mařenky ve chvíli, kdy je dělily už jen pouhé centimetry od čarodějčiny rozpálené pece.

Takový dům se mění v učiněné peklo, ve kterém ty nebohé duše, které se provinily jenom tím, že si nepořídily raději domek skrytý v zeleni nebo že musí chodit do práce a nemohou tak nikam odjet, úpí, lkají, vzdychají, lapají po dechu. Je to pro ně prostě učiněné peklo.

Co by takový panelákový člověk v tu chvíli dal za to, kdyby mu do jeho pokojů vtrhla alespoň na chvíli ledová paní zima! První poslední by za to dal.
klimatizace na domě

Kdyby musel. Jenže on nemusí. Protože žijeme v době, kdy se sice nejednou v panelácích pečeme zaživa, to ale jenom proto, že buď nejsme svolní pustit chlup, nebo dosud neznáme .

Protože ti, kdo znají tuto alternativu a kdo si nenechají pro korunu vrtat koleno, strádat nemusí. Prostě si do paneláku pořídí split klimatizaci a je to.

Jde o komfortní dělenou klimatizační jednotku, složenou z vnitřní a venkovní jednotky, jež jenom minimálně hlučí, garantuje stále čistý vzduch a je ovládána jednoduchým dálkovým ovládáním, takže se kvůli ní člověk, jenž je doma zrovna pečený vařený, ani nemusí zvednout z pohovky.

Taková klimatizace pak umí mimo jiné i čistit vzduch, funguje jako ventilátor, odvlhčovač a topení. A přitom spotřebovává jenom vcelku zanedbatelné množství elektřiny.

Takovou klimatizaci lze namontovat během jednoho jediného dne a ani se při tom moc nenadělá, není třeba se na takové práce ani připravovat, stačí si jen ujasnit, kde chceme toto zařízení mít. Udělají se pouze prostupy skrz zeď na balkon, v případě potřeby se propojí obě jednotky propojovacím potrubím v liště a je to.

A pak už si člověk může doma lebedit i uprostřed parného léta. A může si klidně říkat ono známé cimrmanovské „Mráz – nejlepší děda“.