Co na bolest zubů po vytrhnutí?

Dobrou zprávou je, že pokud to jen trochu lze, zubaři vám vaše zuby trhat nebudou. Daleko častěji se snaží poškozený zub vyléčit, například odvrtáním kazu, čištěním kanálků a podobně. Zubní náhrady za vytrhnuté zuby jsou drahé a jejich životnost není celoživotní. Po vytrhnutí zubů se vám navíc může chrup posunout a dojde ke zkřivení vašeho úsměvu.

bolest zubů

Pokud máte vytržený zub, pravděpodobně po tom, co odejde tišící injekce, ucítíte bolest. Ta může být opravdu nepříjemná. Jak ji tedy můžeme utišit?

Jestli to lze, naordinujte si po zbytek dne klid a odpočinek. Nedoporučujeme po vytrhnutém zubu, abyste se vraceli zpět do zaměstnání. Nejlépe uděláte, když půjdete domů, lehnete si a pokusíte se bolest zaspat.

Po zbytek dne nedrážděte vytržené místo tím, že budete jíst tuhou stravu. Rozhodně nic takového, co má v oblibě uvíznout mezi zuby, jako například ořechy, brambůrky a podobně. Kousky by se vám mohly dostat do rány, a to by mohlo vést až k zánětům, které jsou ještě více bolestivé. Dejte přednost tekuté a kašovité stravě v podobě přesnídávek, krupičné kaše, rýžové kaše nebo polévek. Potraviny nekonzumujte ani studené, ani horké.

zubař

Na okolí bolavého místa je dobré přikládat studené věci, ovšem ne přímo na něj. Nejlépe vám poslouží pytlík s mraženou zeleninou nebo ovocem. Zabalte ho do utěrky a přiložte si ho na postiženou tvář.

Při velkých bolestech si můžete vzít analgetikum. Pravděpodobně sáhnete po nějakém, které je volně prodejné, jako Ibalgin nebo Valetol. Pokud jsou očekávané velké bolesti, třeba pokud vám zubař trhá více zubů najednou, pravděpodobně vám dá recept na silnější analgetika, která jsou již na předpis, ale jsou více účinná.

Jako prevence proti bolesti a komplikacím je také nutné vybrat si dobrého stomatologa, který má zkušenosti s trháním zubů a dá vám tu nejlepší možnou péči. Klinika Clinic+ vám zajistí v Praze extrakci zubů.