Les je posvátnou zemí plnou života!


Les je místem plným života, jak rostlinného, tak živočišného. Všichni rádi chodíme na turistické výšlapy nebo jen procházky přírodou. Někdo chodí třeba jen na houby, ale když vkročíme do lesa, připadáme si, jako v jiné zemi. Slyšíme zpívat ptáky, téct potůček, někdy neslyšíme nic, protože když vstoupíme do lesa, zvířata se mají na pozoru. Jen ti ptáci upozorňují na příchod, podivných hostů. V přírodě sportujeme, relaxujeme, ale musíme se umět k přírodě správně chovat.

les

Jsme na návštěvě

·         nevyhazujeme odpadky na zem, udržujme pořádek

·         nezašlapávejme houby, které nejíme, někdo z lesa si na nich pochutná

·         držme se turistických tras, ať nezabloudíme někam, kam nechceme

·         nevyhazujme zbytky jídla kolem tábořiště, přitahujeme tím zvěř

·         nebuďme příliš hluční, relaxace a klid v lese odbourává stres

·         oheň zapalujme, jen na místech k tomu určených

·         nesahejme na mláďata, matky je mohou odmítnout

·         nekrmme zvířata naší stravou, hlavně pečivem

Bezpečnost především!
Zvířata se nás bojí, ale i mi vstupujme do přírody, do lesa s respektem a buďme opatrní. Dbejme na bezpečnost svou i svých blízkých, někdy může jít opravdu o minuty. Některá zvířata mohou být nebezpečná a mohou také zaútočit. Samozřejmě se musíme chránit i před hmyzem, postřiky proti klíšťatům a bodavému hmyzu, aplikujme při každé návštěvě lesa. Nepřibližujme se k hadům, které neznáte, zrovna ten had, který nám připadá neškodný, může být jedovatý. Po uštknutí jedovatým hadem jde opravdu o minuty, okamžitě vyhledejte lékaře.

cesta

Při setkání s medvědem, divokým prasetem a například vlkem, může jít o život. Proto se držme turistických tras, tato zvířata se nás bojí a na frekventovaná místa se nestahují.

Když bude v bezpečí příroda, budeme v bezpečí i my návštěvníci této posvátné země, klidu, míru a čistoty.