Zaměstnavatelé křičí, že potřebují dělníky, ale nejsou ochotni jim zaplatit víc, protože nemají dostatečné vzdělání…


Máte ho Vy a co je vlastně dostatečné? Co chcete pro své děti a co děláte pro sebe? Uděláte si sem tam nějaký kurz, navštívíte to či ono školení? Děláte to, protože musíte, nebo že můžete? Využíváte všech šancí pozvednout svou hodnotu na trhu práce, nebo sedíte a čekáte, jak se to vyvine?

Děti ženeme do učení hlava nehlava, protože pro ně chceme lepší budoucnost a kdo ví co všechno, ale pro ně přehlížíme sami sebe a fakt, že žijeme i svůj život. Pokud hledáme práci, hodí se umět a znát co nejvíc věcí. Schopnost práce s počítačem už je snad naprostou samozřejmostí ke skoro každé pracovní pozici, většina firem má osobní software a kdo ví co všechno. Kurz ze základů ekonomiky, nebo managementu, je vždy jen přínosný, znalost angličtiny, nebo jiného jazyka, je už skoro stálým požadavkem.

Pokud Vaše současná situaci Vám umožňuje navštěvovat rozličné kurzy zaměřené na vše možné i nemožné, využijte toho, dokud můžete. Žijeme ve světě, kde papír znamená skoro víc než skutečné znalosti a dovednosti, takže i když řeknete a prokážete, že něco umíte, může Vás předběhnout vysokoškolák s hezkým papírem a absolutní nulou co do počtu prakticky využitelného potenciálu.

„Vzdělání stojí peníze a ty já nemám, zaměstnavatel mě na školení nepošle a navíc ani nemám čas cokoli dělat a určitě bych to ani neudělal a je to jen ztráta času!“

Kolik výmluv si vymyslíte, abyste nemuseli nic dělat? Jsme v tom opravdu dobří, vymlouvat se tak dlouho, až ostatní a nakonec i sebe přesvědčíme, že celá věc, ač se na začátku jevila zcela racionální, je zcela iracionální a mělo by se od ní upustit. Vzdělávání je zlo a ztráta času, budu dělat mrtvého brouka a ono to nějak dopadne.

Učte se, dokud můžete, snažte se pozvednout svůj kredit a třeba se dočkáte i ocenění u svého zaměstnavatele. Nedělejte to však pro něj, dělejte to pro sebe, protože Vaším motivem, byste měli být Vy a Vaše rodina, takový motiv je dobrý a dobře udržitelný, protože dělat něco z donucení je nesmírně vyčerpávající.