Sedací vak fotbalový míč s kuličkami EPS

Kromě tvaru a velikosti sedacího vaku nebo pytle a jeho vzhledu nás samozřejmě zajímá materiál výplně a potahu. Ten je rozhodující pro naše pohodlí, ale i trvanlivost výrobku a jeho údržbu.venkovní posezení s polštáři.jpg

Jakou výplň

Polystyren EPS – pokud vás zajímá kvalita a dlouhá životnost výrobku, měli byste se poohlédnout po výplni z tohoto materiálu. Jedná se o kuličky o velikosti mezi dvěma a šesti milimetry, vyráběné speciálním technologickým postupem. Velikost kuliček volte podle pravidla zlaté střední cesty – budou-li příliš velké, rychleji se zdeformují a budete je muset častěji měnit. Příliš malé kuličky zas nevytváří patřičné pohodlí při sezení. Tyto výplně dnes převažují ve všech typech sedacích vaků, ať je to sedací vak fotbalový míč beanbag.cz, anebo sedák do obývacího pokoje pro dvě osoby.
Polystyren ve formě drti – drcený polystyren je pouhou náhražkou a bývá ve velmi levných výrobcích. Tuto výplň nelze doporučit vzhledem k tomu, že se rychle opotřebuje a zároveň se špatně přizpůsobuje tvaru lidského těla při usedání na vak.
Přírodní materiál – toto řešení je rovněž levnější, než kuličky EPS, ale kvalitativně na lepší úrovni, než je drcený polystyren. Většinou jde o pohankové slupky, méně často se využívá slupek z pšenice špaldy. Slupky si po dlouhou dobu udržují svůj původní tvar, ale nejsou tak přizpůsobivé, jako materiál EPS. Hodí se spíše pro malé polštářky nebo sedáky do židlí a křesel.sedací souprava v obývacím pokoji.jpg

Jaký potah

Syntetika – nejčastější a také nejvhodnější volbou je nylonové nebo polyesterové vlákno. Polyester je velmi příjemný na dotek, ale hůře se udržuje v čistotě, než nylon. Ten je zas velmi odolný a snadno čistitelný navlhčeným hadříkem, ale na omak je podstatně hrubší. Některým lidem nylonové potahy nevyhovují a volí raději polyesterové, nebo z přírodního vlákna.
Přírodní materiály – zpravidla se jedná o bavlněné potahy, anebo kožené. Jsou sice velice příjemné a vyhovují i alergikům a lidem s atopickým ekzémem, ale problematická je jejich údržba. Kůži poškodí i sebemenší škrábanec, navíc je velmi drahá a naprosto nevhodná pro děti, které ji při svých hrách mohou nevratně poničit. Bavlna nedrží tvar, po určité době se vytáhne a ulpívají na ní nečistoty, kterých se není snadné zbavit.