Vítejte u žraloků bílých


Žralok bílý se dožívá se i přes sedmdesát let, čímž je to jedna z nejdéle žijících chrupavčitých paryb. Je nejrychlejším ze žraloků. Pro člověka je nebezpečným predátorem, neboť má na svědomí nejvíce nevyprovokovaných útoků na lidi.  Jiní žraloci neutočí tak často, jako žralok bílý.  Kdysi byl intenzivně huben námořníky a rybáři pro jeho lidožravou pověst.

Žralok bílý se živí hlavně mořskými rybami a savci, někdy i plazy a ptáky. Jediným jeho přirozeným nepřítelem je kosatka dravá. Je veden jako zranitelný druh, který může být v brzké době vyhuben.

Žralok bílý žije skoro ve všech oceánech a mořích, v pobřežních vodách, kde je teplota vody mezi dvanácti °C až dvaceti čtyř °C. Nejvíce žraloků bílých však obývá vody poblíž ostrova Dyer, který se nachází nedaleko Kapského města v Jižní Africe. Tam se také provádí většina výzkumů této zajímavé paryby.

Čím se velký bílý žralok živí

Bílý žralok žije tam, kde je mnoho jeho hlavní kořisti. Za potravu mu slouží
·         ploutvonožci
·         menší kytovci
·         jiní žraloci
·         velké ryby

Žralok bílý má zavalité tělo. Ocasní ploutev je symetrická. Prsní ploutve má žralok bílý velké a široké, zbarvené zespoda bíle, s černými konci. Hřbetní ploutev je klasicky ve tvaru trojúhelníku. Oči žraloka bílého jsou černé a mají mžurku. Kůže paryby je z vrchu a na bocích šedá s nádechem do modra, nebo šeda. Břicho má žralok bílé.

Takto zbarvený žralok je shora špatně viditelný, protože splývá se dnem nebo hladinou.  Stejně jako ostatní žraloci má i žralok bílý řady trojúhelníkovitých zubů, které žralokovi pravidelně dorůstají a nahrazují zuby vypadlé. Když žralok žere, zakousnutý zmítá hlavou ze strany na stranu. Tím odřízne část masa svými zuby jako pilou.

Mezi největší exempláře tohoto žraloka oficiálně náležejí žraloci velcí přes jedenáct metrů.