Počátky a historie Youtube.com

Youtube zná dnes každý uživatel internetu. Pro dnešní mládež je to alfa-omega sdílených videí, možnost prezentovat vlastní tvorbu (často o nesmyslech) či ukázat světu jaký je člověk trouba, jelito či nevzdělanec. Jak ale vlastně tento, videí plný, web vznikl?

Příběh Youtube začíná rokem 2005. Tehdy tři přátelé a zaměstnanci společnosti PayPal poprvé vypustili do kybernetického světa doménu www.youtube.com.  Pánové Chad Hurley, Steve Chen a Jawed Karim se tak postarali o budoucí největší zásobárnu vidoezáznamů v internetové historii. První video, publikované samotným Jawedem Karimem, trvalo necelých 20 sekund a jednalo se o komentovanou návštěvu ve výběhu slonů v zoologické zahradě San Diega. Původní záměr celého projektu byl pro sdílení domácích videí, avšak postupem času a neustále se zvyšující popularitě pomalu přibývalo i hudebních videoklipů, gameplay, sportovních okamžiků či celých filmů.

Vzhledem k raketově rostoucí velikosti domény, zlepšování přenosů a úložných kapacit serveru se v listopadu roce 2006 společnost Google rozhodla, za mírný poplatek 1,65 miliardy dolarů (což dělá asi 37 miliard korun), youtube odkoupit.

V roce 2008 se server Youtube.com dočkal i českého rozhraní a Česká Republika se tak stala desátou evropskou zemí a 22 zemí celosvětově, ve které byl server youtube lokalizován.

Youtube také drží řadu ocenění v řadě zemích světa. Například v Čechách roku 2010 získal prestižní první cenu v soutěži Křišťálová lupa za kategorii Publikační platformy.

Denně tento server navštíví přes 2 miliardy uživatelů a každou minutou nahrají zaregistrovaní jedinci přes 300 hodin záznamu.
Server je bezplatný, avšak roku 2015 byl spuštěn Youtube Red, který je bez reklam a umožňuje shlédnutí prémiových obsahů. Za tuto službu se ovšem ale platí.
Dnes Google tuto stránku provozuje jako dceřinou společnost a uživatelská rozhraní obou internetových gigantů jsou propojena.