Ekologická domácnost

Chcete si zřídit ekologickou domácnost? To je zajisté krok správným směrem. Jak ale takovou domácnost sestavit a udržovat?
energetická náročnost domu

Úklid

Mnozí z nás, kteří vědí, jak jsou naše „skvělá čistidla“ jedovatá, je s radostí nechají daleko od domova v regálech supermarketů. Ti, kteří si myslí, že čistotu lze udržet právě, jen a pouze s takovýmito nešetrnými produkty, se zděsí. Přírodními prostředky či běžnými surovinami však dokážete udržet domácnost stejně čistou, jako předtím a navíc, sic se to nezdá, ušetříte. Jen vědět jak a co použít.
zeměkoule na listech
Pokud si nejste jistí, můžete koupit šetrnější přípravek na internetu, přesvědčte se však, že je skutečně méně jedovatý než běžné. Zde však máte některé rady pro přírodní úklid.

·         Leštidlo na dřevěný nábytek – smíchejte ¼ hrnku citrónové šťávy a ½ hrnku olivového oleje
·         Praní bílého prádla – k sodě přidejte ½ hrnku citrónové šťávy
·         Zmírnění zápachu z koše na odpadky – nasypte do něj trochu citrónové kůry nebo sody
·         Čištění oken – jeden díl octa na čtyři díly vody, směs zamíchejte a naplňte s ní rozprašovač, vyčistěte okno a utřete
·         Čištění vany/ dřezu/ umyvadla či záchodové mísy (nejednáli se o mramor) – můžete použít nezředěný ocet (účinný zejména společně se sodou) nebo pouze posypte sodou a utřete
·         Čištění koberců – posypte sodou a nechte několik hodin působit, poté vysajte
·         Zklidnění pokožky při koupeli – přidejte do vany ¼ až ½ hrnku sody podle množství vody

Mluvíme samozřejmě vždy pouze o jedlé sodě. Můžete ji také využít k bělení zubů, do pečiva, nápojů či k umytí vlasů.

Spotřebiče

Vybírejte pouze lepší energetické třídy. Vyměňte žárovky za LED osvětlení. Lednici a mrazák umístěte nejlépe na suché a chladnější místo. Troupu naopak do tepla. U topení nechávejte volný prostor proudícímu teplu a nezakrývejte ho. Vypojujte spotřebiče ze zásuvky a ne pouze vypínačem. Nevypínejte ani nenechávejte topení zcela zapnuté, nastavte jej na nižší teplotu.

Také je dobré myslet při výstavbě na izolaci a využívat vlastností barev povrchů – bílá a lesklá odráží teplo, černá či matná naopak pohlcuje.