Ekologická domácnost

Chcete si zřídit ekologickou domácnost? To je zajisté krok správným směrem. Jak ale takovou domácnost sestavit a udržovat?

Úklid

Mnozí z nás, kteří vědí, jak jsou naše „skvělá čistidla“ jedovatá, je s radostí nechají daleko od domova v regálech supermarketů. Ti, kteří si myslí, že čistotu lze udržet právě, jen a pouze s takovýmito nešetrnými produkty, se zděsí. Přírodními prostředky či běžnými surovinami však dokážete udržet domácnost stejně čistou, jako předtím a navíc, sic se to nezdá, ušetříte. Jen vědět jak a co použít.

Pokud si nejste jistí, můžete koupit šetrnější přípravek na internetu, přesvědčte se však, že je skutečně méně jedovatý než běžné. Zde však máte některé rady pro přírodní úklid.

·         Leštidlo na dřevěný nábytek – smíchejte ¼ hrnku citrónové šťávy a ½ hrnku olivového oleje
·         Praní bílého prádla – k sodě přidejte ½ hrnku citrónové šťávy
·         Zmírnění zápachu z koše na odpadky – nasypte do něj trochu citrónové kůry nebo sody
·         Čištění oken – jeden díl octa na čtyři díly vody, směs zamíchejte a naplňte s ní rozprašovač, vyčistěte okno a utřete
·         Čištění vany/ dřezu/ umyvadla či záchodové mísy (nejednáli se o mramor) – můžete použít nezředěný ocet (účinný zejména společně se sodou) nebo pouze posypte sodou a utřete
·         Čištění koberců – posypte sodou a nechte několik hodin působit, poté vysajte
·         Zklidnění pokožky při koupeli – přidejte do vany ¼ až ½ hrnku sody podle množství vody

Mluvíme samozřejmě vždy pouze o jedlé sodě. Můžete ji také využít k bělení zubů, do pečiva, nápojů či k umytí vlasů.

Spotřebiče

Vybírejte pouze lepší energetické třídy. Vyměňte žárovky za LED osvětlení. Lednici a mrazák umístěte nejlépe na suché a chladnější místo. Troupu naopak do tepla. U topení nechávejte volný prostor proudícímu teplu a nezakrývejte ho. Vypojujte spotřebiče ze zásuvky a ne pouze vypínačem. Nevypínejte ani nenechávejte topení zcela zapnuté, nastavte jej na nižší teplotu.

Také je dobré myslet při výstavbě na izolaci a využívat vlastností barev povrchů – bílá a lesklá odráží teplo, černá či matná naopak pohlcuje.