Nahradí automatická výroba lidské zdroje?

Vývoj stále dokonalejších strojů i umělé inteligence postupuje kupředu mílovými kroky. Část populace to vítá, neboť to ulehčí spoustu práce. Na druhou stranu mnoho lidí se bojí, aby kvůli automatizaci nepřišli o práci. Týká se to především lidí ve výrobním sektoru, kde je právě pro robotizaci největší potenciál.

Jaké jsou ale výhody a nevýhody obou možností? Oba způsoby mají své pro i proti. Pokud jde o robotizaci, tak zde je hlavní výhodou úspora nákladů, přesnost a spolehlivost. Mohou také pracovat celý den, aniž by potřebovali přestávku. Není potřeba se bát, že onemocní a nemusí se jim platit mzda.práci v kanceláři zatím roboti nenahradí

Na druhou stranu je potřeba je pravidelně udržovat a kontrolovat, neboť se mohou porouchat. V tom případě je potřeba mít po ruce kvalifikovaného mechanika. Dále je sice pravda, že nepotřebují platit mzdu, avšak je nutné počítat se zvýšenými náklady na energie pro jejich provoz. Přesto výhody často převažují nad zápory.

Pokud jde o lidské zdroje, můžeme je najít například na . Jejich výhodou je schopnost samostatného myšlení. Dokážou přijít s novinkami a vylepšeními, které v konečném důsledku zlepší výrobu. Také umí lépe rozeznat vadný výrobek (takzvaný zmetek) a vyřadit ho.dělníci mohou být automatizací výroby ohroženi

Je ale také pravda, že jejich výkon není stabilní, ale liší se jednak člověk od člověka, a jednak i dle momentální nálady či podle toho, jak dlouho již ten den pracují. Dále potřebují dodatečné vybavení, jako jsou toalety, šatny na převlékání, místnost, kde mohou strávit pauzu a trochu si odpočinout, a tak dále. Také je nutné jim platit mzdu, přičemž její výše může být zdrojem problémů. K práci také potřebují dostatečně komfortní prostředí, tedy co nejnižší prašnost, přiměřenou teplotu a proudění vzduchu.

Když se na to podíváme, zdá se, že roboti zvítězí nad lidmi. Není to však vždy pravidlem. V profesích, kde je potřeba uplatnit individuální myšlení, schopnost rychle reagovat na změny a jemnější třídění lidské zdroje doposud nic nenahradí. A pokud mají dělníci strach, že kvůli strojům přijdou o práci, je dobré připomenout, že právě ony stroje budou potřebovat opravy a pravidelnou údržbu. A kdo by se o ni postaral lépe?