Řidiči a počasí

Řízení motorového vozidla je velmi náročná a zodpovědná práce. I když se to mnohdy nejeví, jde o činnost, která vyžaduje soustředění, přesnou reakci a schopnost sledovat několik dění najednou. Ne každý má tyhle vlastnosti a k řízení motorového vozidla se hodí.

To nám prověří autoškola, lékařská prohlídka a závěrečná zkouška před získáním řidičského oprávnění. Často se ale i zkušený řidič může dostat do situace, kdy jeho dovednosti mohou být ovlivňovány mnoha faktory. Jedním z běžných faktorů je počasí.

Co na řidiče může působit negativně
– pokud prší, roste riziko nehod až dvojnásobek. Je snížená viditelnost, výhled z vozu je omezen stěrači, které pracují. Jejich míhání pře očima může rozptylovat naše vnímání.

větrné počasí může ohrozit náš vůz bočními nárazy, zejména pak vyšší vozy na nechráněných místech, kde je vítr nejprudší. Náhlé leknutí řidiče pak může způsobit změnu směru nebo jinou nepředloženost, která ohrozí bezpečnost jízdy.

mlha je velmi nebezpečná. Pokud je špatná viditelnost, držíme krátké rozestupy mezi sousedními vozidly a může tak snadno dojít ke srážce, kdy neubrzdíme svůj vůz.

vlhká vozovka může zapříčinit smyk, který ohrozí nejen naše vozidlo, ale i vozidla okolní.

– sníh na vozovce může zapříčinit jak smyk, tak prokluzování kol a delší brzdnou dráhu.

horké počasí reakce řidičů utlumuje a může dojít i k mikrospánku

slunečno může způsobit oslnění řidiče a jeho tzv. sluneční slepotu. Je vhodné používat sluneční brýle vyrobené pro řízení a vyhnout se tak oslnění.

Celkově se dá konstatovat, že důvodů, proč i zkušený řidič může způsobit nehodu, je mnoho. Je proto vhodné, abychom se seznámili se všemi nástrahami, které nám hrozí na silnici a vybavili se také všemi dostupnými pomůckami, které můžou tato rizika snížit. Zodpovědný řidič určitě bude dbát na tyto pokyny a udělá vše pro bezpečnou jízdu.