Styl našich babiček se v kuchyni stále drží

Někteří s láskou vzpomínáme na tradiční kuchyni našich babiček. Stejně jako na chuť a vůni. Dobrou zprávou v dnešní době je, že i když máme sebevíc moderní kuchyni s inteligentními spotřebiči, pomocí dekorativních doplňků se můžeme přiblížit do doby našeho dětství. Ještě lepší variantou je ale možnost klasické staré kuchyně i s příborníkem a kamny. Tak by naše vysněná atmosféra byla úplně dokonalá. Na svoji babičku nedá dopustit téměř nikdo. Recepty a babské rady, pečení a obdiv dávných tradic, to chce už špetku historie v interiéru. K sehnání jsou různé doplňky, nádobí, ubrusy, dokonce i nábytek v oblíbeném  vintage stylu, který vytvoří v kuchyni praktičnost a nápaditost.
retro kuchyňské potřeby
Jak by měla kuchyně ve stylu našich úžasných babiček vypadat? Základem je samozřejmě čistá bílá barva nebo v odstínu slonové kosti. V kombinaci se dřevem působí přírodně. Tento neutrální základ je úžasný v tom, že se dá poté kombinovat s jakoukoliv jinou barvou. Babičkovským kuchyním vévodila modrá, zvláště ta světlá, a také červená a béžová barva. Babičky také vsadily na kvalitní materiál porcelánu i keramiky, ale nechyběla ani dřevěná prkénka, smaltované hrnce, plechové hrnky a rendlíky, litinové pánve a proutěné košíky. V podstatě takový materiál, který je odolný vůči kuchyňskému opotřebení. Oblíbené byly vzory na ubrusech a záclonách. Objevovali se ptáčci, v Čechách převážně sýkorky a vlaštovky nebo jiřičky, ale také husy a kachny na výšivkách, červenobílá drobná šachovnice i klasická srdíčka a puntíky.
plechová konvice
Dost často byla k vidění téměř v každé domácnosti krajka. Dečky a ubrousky byly někdy i hodně zdobené. Romantický nádech byl zajištěn patinou buď přírodní, nebo uměle vytvořenou. Co se osvětlení týče, dnešní bodová světla a obří lampy ještě možná nebyly, takže babičky přímo se světlem čarovaly. Od svíček a luceren přecházely k porcelánovým nebo skleněným stínidlům, a to hlavně v přírodních barvách, s dostatečně silným zdrojem. Trendy je kombinovat staré s novým, takže staronový interiér vykouzlí útulný domov s báječnou atmosférou. Retro styl se prostě vrací, hřejivé místo v kuchyni, stejně jako za našich babiček, lze vyřešit moderním klasickým nádobím s retro nádechem. Svoji funkci tak třeba bude kafemlýnek plnit, i když bude mít starý kabát. Obléci můžeme i zástěru na vaření s motivy ptáčků a vyjímat se určitě bude i utěrka na nádobí s modrým lemem a bílými husami.