Až se zařídíme

Dříve nebylo žádnou výjimkou, že se děti mívali velmi mladí lidé. V současné době je trend docela odlišný. Je zcela běžné pořizovat si rodinu až po třicítce. Znáte to, je třeba si užít, je třeba zařídit si byt, je třeba vybudovat si pevnou pracovní pozici a tak dále.

Co se založení rodiny týče, snad skutečně není kam spěchat, ale vyplatí se otálet? Na celou řadu věcímáme celý život. Dokonce i na zařizování. Nikde přece není řečeno, že výchozí bod pro rodinný život je nový dům a luxusní vozy v garáži. Postupně zařizovat a budovat můžete v podstatě celý život.

Co se založení rodiny týče,není to až tak snadné. Samozřejmě plodný věk ženy je dostatečně dlouhý, ale každý lékař ví, že čím je žena starší, tím vyšší riziko představuje těhotenství. A to nikoli jen s ohledem na její zdraví.S přibývajícím věkem vzrůstají rizika vývojových poruch. Samozřejmě nikde není řečeno, že žena ve 40 nemá mít dítě, ale je třeba daleko větší obezřetnost a lékařský dohled.
 

Odkládat se nemusí vyplatit

Celá řada lidí odkládá založení rodiny po třicítce. Jenomže jedním z rizik antikoncepce je, že dlouhodobé užívání má určitý vliv na plodnost a vysadit „antinu“ zkrátka často nestačí. Žena roky brání početí a najednou se začne léčit proto, že nemůže počít dítě. Vysněného a často jediného potomka se mnoho maminek dočká skutečně skoro ve čtyřiceti letech.

Normální je mít dítě v poměrně mladém věku.Plánovat je samozřejmě správné, nic proti tomu. Na druhou stranu byste při plánování neměli zapomenout na to nechat věcem prostě volný průběh.

Plánovat rodinu, proč ne? Ale je skutečně nežádoucí, aby děti přišly trochu dříve a třeba tak trochu neplánovaně? Jako malé překvapení? Jako dárek? Copak dárky plánujeme? Celá řada žen počala děti dříve, než měly v plánu. Ty ženy určitě mnoho věcí ve svém životě litovaly, ale toto určitě nebyl ten případ.