Co jste nevěděli o životě primátů!

Primáti se dělí na dvě velké skupiny, a to na poloopice, které jsou vývojově nižší a dále pak na vyšší primáty neboli opice. Mezi poloopice řadíme například lemury, outloně či komby. Většina z nich žije na stromech, některé druhy jsou aktivní v noci. Vůbec nejmenším primátem je lemur maki trpasličí.
Opice jsou výhradně denními živočichy s výjimkou mirikin, což jsou noční tvorové. Žijí v tropech a subtropech Afriky, Asie i Ameriky. Živí se převážně rostlinnou stravou a patří mezi ně například makakové, kočkodani, giboni, lidoopi a samozřejmě také člověk.
šimpanz
·         Primáti ploskonosí
Primáti žijící v Americe se od ostatních primátů liší širokou nosní přepážkou, proto je řadíme mezi primáty ploskonosé. Jejich nozdry směřují do stran. Člověk i s opicemi Asie a Afriky se řadí mezi primáty úzkonosé.
·         Opice na sněhu
Primáti se v chladnějších oblastech téměř nevyskytují, kromě tedy člověka a makaka červenolícího. Jsou to nejseverněji žijící opice, vyskytují se na japonském ostrově Hokaido. Jejich hustá srst je skvěle chrání prosti nepříznivým podmínkám. Teploty zde v zimě mohou klesat až k -15°C a vrstva sněhu je až metrová. V silných mrazech se chodí ohřívat do termálních jezírek.
opice na střeše
·         Drápkaté opičky
Opičky z rodukosmanovití mají na všech prstech kromě palců nehty přeměněné v drápky. Žijí na stromech a tyto drápky jim usnadňují pohyb, velmi dobře po stromech šplhají. Žijí v pralesech Střední a Jižní Ameriky.  Zajímavostí je také, že o mláďata se starají oba rodiče, otec je po většinu dne nosí na zádech a matce je předává na kojení
opice s knihou
·         Ti nejmenší a největší
Maki trpasličí z Madagaskaru je nejmenším primátem, délka jeho těla je jen asi 12 cm, s ocasem je to pak zhruba dvakrát tolik. Novorozená mláďata váží jen kolem 8 g, dospělí jedinci asi 100 gramů. Kosmani zakrslí jsou nejmenšími opicemi. Ti i ocasem měří 30 cm a váží maximálně 150 g. Obry mezi opicemi jsou gorily horské. Měří až 170 cm a jejich váha se může zastavit na 250 kg.