Jaké zvíře zvolit do malého bytu?

Zvířata jsou nejen skvělými přáteli, mohou ale i pomoci s výchovou – péče o mazlíčka vede děti k zodpovědnosti, učí je pravidelným návykům, jako jsou procházky, čištění klece a hraní si s mazlíčkem, který by se mohl cítit osaměle. Ne každý si ale můžeme dovolit velký výběh pro zvíře, panelákové byty dovolují jen ty nejmenší velikosti mazlíčků, abyste se do bytu všichni společně vměstnali.
křeček v ruce
·         Hlodavci
Křeček, králík nebo morče nejsou nijak zvlášť nároční na prostor, stačí jim klec a možnost se proběhnout. Nepatří ani mezi těžko zvladatelná zvířata, co se výchovy týče – vaším největším úspěchem bude, pokud naučíte králíka chodit na zvířecí toaletu. U křečka se o to ani nemusíte pokoušet. Hlodavci ovšem splňují požadavky většiny lidí, kteří touží po mazlíčkovi – chlupatá roztomilá stvoření, která je radost pozorovat, se dají i vzít do ruky a pohladit.
·         Malá plemena psů
V bytě můžete mít psa i velkého, pokud mu dokážete dát dostatek pohybu při venčení, aby mohl vybít svoji energii. Ovšem pokud toužíte spíše po pejskovi u gauče, malá plemena jako čivavy, jorkšíři, bišonci a kavalíři budou to pravé pro vás. Psa už je ale nutné pečlivě vycvičit, i malý pes je stále šelmou a může někomu způsobit zranění! Nepohodlné pro někoho může být i nutnost venčení v ranních hodinách. Pes není morče a nedá se zavřít na celý den do klece.
sezení s pejskem
·         Kočka
Kočce, které je poskytnutý dostatečně členitý terén, ve kterém si může zašplhat, proběhnout se, schovávat se i odpočívat, toho vlastně moc nechybí. V garsonkách ovšem mějte na paměti spíše kočičí chování – kočky rády procházejí po poličkách, ocasem shodí všechno, co jim zrovna bude stát v cestě, a rády okusují pokojové rostliny.
·         Terarijní zvířata a rybičky
Ještěrky, chameleoni a hadi patří mezi náročnější tvory, protože plazi jsou velmi náchylní na zachování správné teploty a prostředí v teráriu. Ani mazlit se s vámi příliš nebudou. Ryby v akváriu jsou na tom s kontaktem ještě o kapku hůře, ale zase tvoří zajímavou dekoraci interiéru. Nutností je časté čištění a udržování vhodných podmínek pro život všech živočichů uvnitř. Není nic horšího, než sklo porostlé mechem, za kterým zvířata trpí.

3/5 - (4 votes)