Soustružnické nože

Soustružnické nože

Soustružnické nože jsou určeny k obrábění na soustruhu, skládají se ze stopky a hlavy, za stopku se upíná a hlava nese tzv. řezný břit.

Sada soustružnických nožů

Soustružnické nože dokonale obrábí kovový materiál, takže vám usnadní práci a vy se nemusíte zabývat přebytečnou prací aby jste materiál zpracovaly do finální podoby. Soustružnické nože se dělá do několika různých kategorií, dělí se podle materiálu, podle způsobu obrábění, podle tvaru tělesa nože a jako poslední podle polohy hlavního ostří. Teď si podrobněji rozebereme jednotlivé dělení. Podle materiálu – v této kategorii se nachází, soustružnické nože z nástrojové rychlořezné oceli, nože s břitovými destičkami a jako poslední jsou Diamantové nože. Podle způsobu obrábění – v této kategorii se nachází ubírací, zapichovací, upichovací, vyvrtávací a tvarové nože. Podle tvaru tělesa nože – A v této kategorii se nachází přímé, ohnuté, prohnuté a osazené nože. Podle polohy hlavního ostří – V této kategorii se nachází pravé, levé a souměrné. Souměrné nože seženete od 288 Kč do 2 059 Kč.

Jaké jsou výhody řezné rychlosti ?

Řezná rychlost velká – Výhody – krátká doba výroby. Nevýhody – Při veliké rychlosti dochází k rychlému otupení nástroje, a poté musí být nástroj často ostřen.

Řezná rychlost malá – Výhody – Nástroj se neničí tak rychle, takže vydrží déle, Nevýhody – Přesto že se nástroj neničí, samotná výroba však při menší rychlosti trvá déle.

Soustružnické nože s vyměnitelnými břitovými destičkami – mají až 7 různých tvarů a označení.

vzor

  1. Kruhová -,,R“
  2. Čtvercová -,,S“
  3. Trojúhelníková -,,T“
  4. Kosočtvercová – 80°,,C“
  5. Kosočtvercová – 55°,,D“
  6. Kosočtvercová – 35°,,V“
  7. Kosodélníková – 55°,,K“

Takže pokud jste kutil, nebo si chcete pořídit soustruh, je právě soustružnický nůž který vám za žádnou cenu nesmí chybět ve vaší sestavě.