Životní vitalita, které vám zachutná

Není mochyně jako mochyně. Jsou totiž dva druhy této. Obě mochyně jsou lilkovité rostliny a jsou si velmi podobné. Ale v jejich užití je velký rozdíl.

První bylina se jmenuje Mochyně peruánská, lat. Physalis peruviana. Je to jednoletá rostlina, která vyroste na slunném místě až do výšky 1metru. Dá se v našich podmínkách pěstovat podobně jako rajčata.

mochyně peruánská

  • Kalichy Mochyně peruánské mají zpočátku sytě žlutooranžovou barvu. Dozrávají ke konci letních dnů. Na zralých malých kulatých plodech si skutečně pochutnáte. Jsou ukryté v uvadajícím kalichu slámové barvy. Mají velmi lahodnou sladkokyselou chuť, která je podobná směsici jahod i ananasu. Někomu připomíná chuť i meruňky.

Mochyně peruánská se cení jako silný antioxidant – má velké množství vitamínů C a P, A, vitamíny skupiny B. Dále obsahuje množství minerálů (draslík, sodík, železo, vápník, fosfor) a bílkoviny.

  • Svým složením tak podporuje dokonale imunitní systém, pročišťuje krev a ledviny a dá se říci, že pomáhá buňkám v procesu jejich stárnutí (zpomaluje degeneraci).

lampionky-mochyně-peruanské

V našem e-shopu vám nabízíme chutné sušené plody mochyně Nakliceno.cz v Bio kvalitě a v dobré ceně. Můžete je jíst samotné jako oříšky, nebo si s nimi například dochutíte bílý jogurt, puding, kaši, tvaroh. Nebo si je přimícháte do műsli.

Ta druhá rostlina se jmenuje Mochyně třešňová, lat. Physalis alkekengi a není jedlá, spíš mírně jedovatá. Její malé červené plody vypadají jako červené třešničky. Najdete je v kalichu a jsou bez chuti. Tato rostlina je možná více známá jako lampiónky nebo lucerna čínská. Můžeme ji vidět jako trvalku ve volné přírodě, která vyroste do výšky až 25 – 30 cm, roste i v trsech. Hodně se používá k aranžování jak do čerstvých, tak do suchých kytic. Od konce léta do podzimu se z drobných bílých kvítků rozvinou nádherné malé lampiónky sytě oranžové barvy. Pokud ji chce někdo pěstovat, musí si uvědomit, že tato trvalka se velmi intenzivně množí kořenovými výhonky. Doporučuje se ji sázet do květináčů nebo ohraničených truhlíků.